Skip to content

1299 Rahway Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block5112
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1951

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage992
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,900
83%
Improvement Value:$72,100
17%
Total Assessment$424,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,298+2.1%
2024$9,103+2.0%
2023$8,921+0.2%
2022$8,900+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft992DeedBook 6463, Page 2470Recorded5/11/2022

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3470, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1951