Skip to content

3 N Cottage Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 4, 2015

Property Information

Block5112
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1951

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,800
72%
Improvement Value:$157,000
28%
Total Assessment$553,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,472+2.1%
2024$12,217+2.0%
2023$11,979+0.2%
2022$11,951+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6057, Page 726Recorded5/12/2015

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 5433, Page 740Recorded6/4/2004

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 4989, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1951