Skip to content

27 N Cottage Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 26, 2013

Property Information

Block5112
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1951

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,300
47%
Improvement Value:$431,100
53%
Total Assessment$808,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,205+2.1%
2024$17,833+2.0%
2023$17,486+66.3%
2022$10,516+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 5959, Page 196Recorded7/1/2013

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 5428, Page 217NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/4/2004

Property Built

Built

Year Built: 1951