Skip to content

1090 Rahway Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Dec 21, 1984

Property Information

Block5201
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,534
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,700
50%
Improvement Value:$346,900
50%
Total Assessment$695,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,665+2.1%
2024$15,345+2.0%
2023$15,046+0.2%
2022$15,011+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 3389, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1951