Skip to content

1122 Rahway Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Dec 13, 1996

Property Information

Block5201
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,554
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,900
48%
Improvement Value:$374,500
52%
Total Assessment$719,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,201+2.1%
2024$15,870+2.0%
2023$15,561+0.2%
2022$15,525+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 4491, Page 37

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 3475, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1951