Skip to content

1094 Rahway Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$590,094
Last Sale Date
Jan 13, 2020

Property Information

Block5201
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1951

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,911
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,900
60%
Improvement Value:$228,400
40%
Total Assessment$573,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,911+2.1%
2024$12,647+2.0%
2023$12,400+0.2%
2022$12,372+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$590,094

From: RUCK, CHRISTOPHER & CZERWIN, C

To: ARONOV, DANIELLE & DAVID

Sq Ft1,911DeedBook 6356, Page 82Recorded1/16/2020

Property Sale

Sale
$599,000

From: HANLON, WILLIAM & KERRY, HANLON, WILLIAM & KERRY

To: RUCK, CHRISTOPHER & CZERWIN, C, RUCK, CHRISTOPHER & CZERWIN, C

Sq Ft1,963DeedBook 6073, Page 203Recorded8/6/2015

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4825, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1951