Skip to content

620 Leigh Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1953

Last Sale Price
$649,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block5206
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1953

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,885
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,900
66%
Improvement Value:$201,900
34%
Total Assessment$593,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,372+2.1%
2024$13,099+2.0%
2023$12,844+0.2%
2022$12,814+0.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$649,000

From: SLUBERSKI, PAUL & CAROLYN, SLUBERSKI, PAUL & CAROLYN

To: CHANG, SHU-LI & HSIAO, CHIA-TSUNG, CHANG, SHU-LI & HSIAO, CHIA-TSUNG

Sq Ft1,885DeedBook 6130, Page 126Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$579,000

From: PETTOROSSI, KATHERINE M & RICHARD

To: SLUBERSKI, PAUL - TOOTHAKER,CAROLYN

Sq Ft1,365DeedBook 5490, Page 432Recorded3/11/2005

Property Sale

Sale
$15,000

From: ROBERTORI, MICHAEL

To: BOOTH, KATHERINE M

DeedBook 5401, Page 968NU CodeDoubtful title (14)Recorded12/2/2003

Property Sale

Sale
$15,000

From: HOLLIER, LISA

To: BOOTH, KATHERINE M

DeedBook 5401, Page 962NU CodeDoubtful title (14)Recorded12/2/2003

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 4760, Page 225

Property Sale

Sale
$240,600
DeedBook 3591, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1953