Skip to content

624 Leigh Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1952

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
May 23, 1985

Property Information

Block5206
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1952

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,300
56%
Improvement Value:$309,800
44%
Total Assessment$704,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,856+2.1%
2024$15,532+2.0%
2023$15,230+0.2%
2022$15,194+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 3408, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1952