Skip to content

623 Leigh Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block5207
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1953

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,800
76%
Improvement Value:$125,800
24%
Total Assessment$515,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,611+2.1%
2024$11,374+2.0%
2023$11,152+0.2%
2022$11,127+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953