Skip to content

616 Ardsleigh Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1953

Last Sale Date
Jun 2, 1983

Property Information

Block5207
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1953

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,000
63%
Improvement Value:$226,200
37%
Total Assessment$614,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,832+2.1%
2024$13,549+2.0%
2023$13,285+0.2%
2022$13,254+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3331, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1953