Skip to content

609 Leigh Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1953

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block5207
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1953

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,732
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,900
41%
Improvement Value:$544,600
59%
Total Assessment$927,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,887+2.1%
2024$20,461+74.0%
2023$11,760+0.2%
2022$11,733+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft2,732DeedBook 6496, Page 2705NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/17/2023

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 6422, Page 143Recorded7/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1953