Skip to content

858 Village Green

Westfield, NJ 07090

Built 2021

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block5301
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1953

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,271
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,300
29%
Improvement Value:$1,263,400
71%
Total Assessment$1,781,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,124+2.1%
2024$39,304+250.6%
2023$11,211-31.0%
2022$16,243+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,271DeedBook 6387, Page 158NU CodeTitle correction (4)Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook 3418, Page 110