Skip to content

898 Village Green

Westfield, NJ 07090

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$1,330,000
Last Sale Date
Jul 21, 2025

Property Information

Block5301
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,542
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$526,000
65%
Improvement Value:$278,000
35%
Total Assessment$804,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,856+2.1%
2024$17,486+2.0%
2023$17,141+0.2%
2022$17,100+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,330,000
Sq Ft2,542DeedBook 6593, Page 2139Recorded8/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 1963