Skip to content

1445 Lamberts Mill Rd

Westfield, NJ 07090

Built 2025

Last Sale Price
$762,500
Last Sale Date
Jan 27, 2021

Property Information

Block5402
Lot43
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1955

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$454,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$454,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,192+2.1%
2024$15,861+2.0%
2023$15,552+0.2%
2022$15,516+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2025

Property Sale

Sale
$762,500

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 6399, Page 2624Recorded2/3/2021

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3370, Page 985