Skip to content

897 Village Green

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Last Sale Price
$826,000
Last Sale Date
Apr 23, 2013

Property Information

Block5302
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1959

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,187
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,800
56%
Improvement Value:$404,600
44%
Total Assessment$919,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,705+2.1%
2024$20,282+2.0%
2023$19,887+0.2%
2022$19,841+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$826,000

From: SMELSON, I HAROLD & DOROTHY R

To: DELFORTE, MATTHEW & RHONDA

Sq Ft3,187DeedBook 5950, Page 190Recorded4/29/2013

Property Built

Built

Year Built: 1959