Skip to content

58 Sandy Hill Road

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 1, 2004

Property Information

Block5502
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
58%
Improvement Value:$322,200
42%
Total Assessment$762,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,165+2.1%
2024$16,814+2.0%
2023$16,486+0.2%
2022$16,448+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded1/8/2004

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1956