Skip to content

17 Sandy Hill Road

Westfield, NJ 07090

Built 1954

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block5503
Lot30
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1954

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,300
73%
Improvement Value:$156,200
27%
Total Assessment$568,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,803+2.1%
2024$12,541+2.0%
2023$12,297+0.2%
2022$12,268+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 6286, Page 744NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1954