Skip to content

36 Bell Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1954

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 15, 2002

Property Information

Block5503
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1954

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,822
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,000
73%
Improvement Value:$161,100
27%
Total Assessment$595,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,402+2.1%
2024$13,128+2.0%
2023$12,872+0.2%
2022$12,842+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,822DeedBook 5274, Page 71Recorded5/31/2002

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 4677, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1954