Skip to content

1924 Boynton Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 1986

Property Information

Block5710
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1952

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,300
81%
Improvement Value:$86,600
19%
Total Assessment$454,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,244+2.1%
2024$10,035+2.0%
2023$9,839+0.2%
2022$9,817+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952