Skip to content

245 Delaware St

Westfield, NJ 07090

Built 1960

Last Sale Price
$1,080,000
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block5712
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1960

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,907
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,600
64%
Improvement Value:$252,200
36%
Total Assessment$699,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,760+8.6%
2024$14,515+2.0%
2023$14,233+0.2%
2022$14,200+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,080,000

From:

To:

Sq Ft1,907DeedBook 6531, Page 2681NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/19/2023

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 6075, Page 370Recorded8/18/2015

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 5763, Page 976Recorded5/21/2009

Property Built

Built

Year Built: 1960