Skip to content

825 Lawrence Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1933

Owner
---
Last Sale Price
$3,450,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block602
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1933

Building Details

Building Class20
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,579
Acreage0.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$928,800
47%
Improvement Value:$1,051,300
53%
Total Assessment$1,980,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,592+2.1%
2024$43,681+2.0%
2023$42,830+0.2%
2022$42,731+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,450,000
Sq Ft5,579DeedBook 6601, Page 163Recorded11/14/2025

Property Sale

Sale
$2,105,000
DeedBook 4973, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1933