Skip to content

219 Sinclair Place

Westfield, NJ 07090

Built 1922

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
May 28, 2010

Property Information

Block603
Lot34
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1922

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$696,400
64%
Improvement Value:$389,500
36%
Total Assessment$1,085,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,454+2.1%
2024$23,955+2.0%
2023$23,488+0.2%
2022$23,434+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$845,000

From: DEE, ELLIOT D & MARYJEANETTE

To: SCHNEIDER, BENJAMIN & CLAIRE

Sq Ft2,560DeedBook 5818, Page 127Recorded6/4/2010

Property Sale

Sale
$850,000

From: CUMMINS, RONALD T & JUDITH V

To: DEE, ELLIOT D & MARYJEANETTE

Sq Ft2,560DeedBook 5767, Page 149Recorded6/16/2009

Property Sale

Sale
$745,000

From: BROWN, DONALD JUDE & SANDRA

To: CUMMINS, RONALD T & JUDITH V

Sq Ft2,560DeedBook 5266, Page 170Recorded5/10/2002

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 4998, Page 157

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 4517, Page 226

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 4179, Page 274

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 3595, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1922