Skip to content

639 Glen Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1932

Last Sale Price
$639,000
Last Sale Date
Jun 14, 2005

Property Information

Block801
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1932

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,700
65%
Improvement Value:$246,500
35%
Total Assessment$697,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,701+15.1%
2024$13,640+2.0%
2023$13,374+0.2%
2022$13,343+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$639,000

From:

To:

Sq Ft1,422DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded9/2/2005

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1932