Skip to content

462 Channing Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Mar 5, 2022

Property Information

Block803
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class17
Description2.5S-S-E-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,187
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,100
62%
Improvement Value:$277,800
38%
Total Assessment$730,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,460+2.1%
2024$16,124+2.0%
2023$15,809+0.2%
2022$15,773+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft2,187DeedBook 6455, Page 2637NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/16/2022

Property Sale

Sale
$723,000

From:

To:

Sq Ft2,234DeedBook 5881, Page 310Recorded10/13/2011

Property Sale

Sale
$697,500

From:

To:

Sq Ft2,234DeedBook 5501, Page 651Recorded5/10/2005

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 5049, Page 275

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 3516, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1930