Skip to content

446 Channing Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
May 1, 2006

Property Information

Block803
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,223
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
59%
Improvement Value:$323,500
41%
Total Assessment$789,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,780+2.1%
2024$17,416+2.0%
2023$17,077+0.2%
2022$17,037+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

From: ALLEN,ERIK&MONCZKA,KRYSTYNA

To: HABIB,ALAN G & CARLA A

Sq Ft2,223DeedBook 5580, Page 170Recorded5/8/2006

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4628, Page 307

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3738, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1930