Skip to content

71 Bald Eagle Road

Hackettstown, NJ 07840

Built 1969

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 29, 2009

Property Information

Block707
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class17
Description2SWL2AG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,576
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,100
25%
Improvement Value:$235,500
75%
Total Assessment$314,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,634+3.2%
2024$11,275+4.8%
2023$10,762+0.3%
2022$10,728+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 2261, Page 50

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 2022, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1969