Skip to content

61 Bald Eagle Road

Hackettstown, NJ 07840

Built 1975

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block707
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class17
Description2SWL2AG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,713
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
25%
Improvement Value:$240,000
75%
Total Assessment$319,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,808+3.2%
2024$11,444+4.8%
2023$10,923+0.3%
2022$10,888+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$359,000

From: RASINSKI, THOMAS M & MARY

To: ESPINAL, GABRIEL & MARIA

Sq Ft2,713DeedBook 2729, Page 230Recorded12/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1975