Skip to content

65 Bald Eagle Road

Hackettstown, NJ 07840

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block707
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,285
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,100
29%
Improvement Value:$191,200
71%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,996+3.2%
2024$9,688+4.8%
2023$9,247+0.3%
2022$9,217+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft2,285DeedBook 3525, Page 233Recorded9/23/2025

Property Sale

Sale
$305,000

From: PINADELLA, WILLIAM A & LAURA

To: FINAN, ANDREW J & DIANNA L

Sq Ft2,285DeedBook 2642, Page 159Recorded10/5/2015

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 1837, Page 157

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975