Skip to content

35 Canada Goose Drive

Hackettstown, NJ 07840

Built 1999

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 11, 2016

Property Information

Block716
Lot18
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,521
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
26%
Improvement Value:$279,700
74%
Total Assessment$376,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,442+2.8%
2024$14,055+4.7%
2023$13,423+0.1%
2022$13,412+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From: COLLEVECHIO, JR, ALBERT & LISA

To: HOSANGADI, GURUDUTT S & SANGEETA

Sq Ft2,521DeedBook 2701, Page 1Recorded8/1/2016

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 2033, Page 77

Property Sale

Sale
$331,014
DeedBook 1663, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1999