Skip to content

43 Canada Goose Drive

Hackettstown, NJ 07840

Built 1999

Last Sale Price
$427,500
Last Sale Date
Aug 20, 2003

Property Information

Block716
Lot22
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,180
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
29%
Improvement Value:$238,800
71%
Total Assessment$335,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,876+2.8%
2024$12,530+4.7%
2023$11,967+0.1%
2022$11,957+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$427,500
DeedBook 1883, Page 11

Property Sale

Sale
$278,884
DeedBook 1667, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1999