Skip to content

77 Canada Goose Drive

Hackettstown, NJ 07840

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block716
Lot39
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,543
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
35%
Improvement Value:$176,500
65%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,476+2.8%
2024$10,195+4.7%
2023$9,736+0.1%
2022$9,728+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 2336, Page 35

Property Sale

Sale
$243,223
DeedBook 1581, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1998