Skip to content

742 Pequest Road

Great Meadows, NJ 07838

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block17
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLiberty Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SCR
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage992
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
44%
Improvement Value:$77,800
56%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,758+3.3%
2024$4,606+5.4%
2023$4,370-1.4%
2022$4,432+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900