Skip to content

500&502 Townsbury Rd

Great Meadows, NJ 07838

Built 1900

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 31, 2004

Property Information

Block17
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLiberty Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-O
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,471
Acreage2.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
39%
Improvement Value:$133,000
61%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,373+3.3%
2024$7,137+5.4%
2023$6,773-1.4%
2022$6,868+3.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 1947, Page 150

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1790, Page 108

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 1307, Page 302

Property Sale

Sale
$49,100
DeedBook 995, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1900