Skip to content

6 Arden Court

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1975

Last Sale Price
$173,500
Last Sale Date
Oct 24, 1987

Property Information

Block103
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.11

Building Details

Building Class16
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,368
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
37%
Improvement Value:$158,900
63%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,584+4.5%
2024$7,259-3.6%
2023$7,533+0.4%
2022$7,503-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$173,500
DeedBook 1062, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1975