Skip to content

34 Woodbine Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block103
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.11

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,504
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,500
49%
Improvement Value:$97,600
51%
Total Assessment$193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,768+4.5%
2024$5,521-3.6%
2023$5,729+0.4%
2022$5,706-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 1645, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1973