Skip to content

14 Arden Court

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1971

Last Sale Price
$187,900
Last Sale Date
Jul 26, 2000

Property Information

Block103
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.11

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,660
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
43%
Improvement Value:$126,000
57%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,601+4.5%
2024$6,318-3.6%
2023$6,557+0.4%
2022$6,531-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$187,900
DeedBook 1698, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1971