Skip to content

222 Stonehenge Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1994

Last Sale Price
$212,990
Last Sale Date
Nov 17, 1994

Property Information

Block108
Lot20
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,249
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
30%
Improvement Value:$238,400
70%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,227+4.5%
2024$9,789-1.0%
2023$9,892+0.4%
2022$9,852-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$212,990
DeedBook 1399, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1994