Skip to content

280 Stonehenge Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1993

Last Sale Price
$205,990
Last Sale Date
Dec 7, 1994

Property Information

Block108
Lot29
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,076
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
33%
Improvement Value:$209,200
67%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,266+4.5%
2024$8,869-3.6%
2023$9,204+0.4%
2022$9,166-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$205,990
DeedBook 1399, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1993