Skip to content

89 Pudding Stone Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1994

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 5, 2023

Property Information

Block112
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,088
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
28%
Improvement Value:$240,900
72%
Total Assessment$334,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,989+4.5%
2024$9,561-3.6%
2023$9,922+0.4%
2022$9,882-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$475,000
Sq Ft2,088DeedBook 3334, Page 118Recorded3/17/2023

Property Sale

SaleMulti
$192,990
DeedBook 1398, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1994