Skip to content

105 Pudding Stone Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1999

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 17, 2022

Property Information

Block112
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,532
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
32%
Improvement Value:$196,100
68%
Total Assessment$289,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,650+4.5%
2024$8,280-3.6%
2023$8,592+0.4%
2022$8,558-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$430,000
Sq Ft1,532DeedBook 3304, Page 275Recorded10/24/2022

Property Sale

SaleMulti
$269,900
DeedBook 1837, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 1595, Page 71

Property Sale

SaleMulti
$172,690
DeedBook 1385, Page 68