Skip to content

61 Kyle Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1999

Last Sale Price
$227,990
Last Sale Date
Apr 20, 2000

Property Information

Block131
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,273
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
29%
Improvement Value:$224,500
71%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,379+4.5%
2024$8,977-3.6%
2023$9,316+0.4%
2022$9,279-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$227,990
DeedBook 1682, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1999