Skip to content

59 Kyle Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1999

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 20, 2003

Property Information

Block131
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,316
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
29%
Improvement Value:$221,700
71%
Total Assessment$311,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,290+4.5%
2024$8,891-3.6%
2023$9,227+0.4%
2022$9,190-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 1870, Page 4

Property Sale

SaleMulti
$226,490
DeedBook 1691, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1999