Skip to content

44 Byron Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1998

Last Sale Price
$302,500
Last Sale Date
Mar 26, 2003

Property Information

Block133
Lot23
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,534
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
25%
Improvement Value:$265,300
75%
Total Assessment$355,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,628+4.5%
2024$10,172-3.6%
2023$10,557+0.4%
2022$10,514-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$302,500
DeedBook 1860, Page 141

Property Sale

SaleMulti
$216,900
DeedBook 1617, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1998