Skip to content

42 Byron Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1999

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block133
Lot24
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,554
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
27%
Improvement Value:$245,200
73%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,027+4.5%
2024$9,598-3.6%
2023$9,960+0.4%
2022$9,920-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$308,000

From: PEREZ, FRANCISCO & ESTHER

To: ROSA, SHAWN/SNYDER, STEPHANIE

Sq Ft2,554DeedBook 2809, Page 247Recorded11/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$279,900
DeedBook 1804, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$217,895
DeedBook 1600, Page 66