Skip to content

13 Haze Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2002

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 12, 2005

Property Information

Block138
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,379
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
25%
Improvement Value:$268,900
75%
Total Assessment$358,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,705+4.5%
2024$10,247-3.6%
2023$10,634+12.5%
2022$9,456-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 2031, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$280,990
DeedBook 1760, Page 210