Skip to content

25 Haze Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block138
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,424
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,800
29%
Improvement Value:$227,300
71%
Total Assessment$320,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,561+4.5%
2024$9,152-3.6%
2023$9,491+0.4%
2022$9,453-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft2,424DeedBook 3475, Page 107Recorded1/7/2025

Property Sale

SaleMulti
$293,990
DeedBook 1824, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 2001