Skip to content

29 Haze Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2001

Last Sale Price
$279,690
Last Sale Date
Mar 14, 2002

Property Information

Block138
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,475
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
27%
Improvement Value:$247,900
73%
Total Assessment$338,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,117+4.5%
2024$9,683-3.6%
2023$10,049+0.4%
2022$10,009-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$279,690
DeedBook 1801, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 2001