Skip to content

132 Pudding Stone Way

Piscataway, NJ 08854

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
Jul 26, 2025

Property Information

Block139
Lot71
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,397
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
29%
Improvement Value:$237,900
71%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,944+4.5%
2024$9,518-3.6%
2023$9,877+0.4%
2022$9,837-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$579,000
Sq Ft2,397DeedBook 3530, Page 150Recorded10/9/2025

Property Sale

Sale
$310,000

From: MONTALVO, JUAN L & DUMENG, MADELINE

To: LI, WENJUN & WANG, YALI

Sq Ft2,397DeedBook 2505, Page 231Recorded8/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$304,985
DeedBook 1781, Page 173