Skip to content

17 Park Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Date
Oct 7, 2015

Property Information

Block14
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage936
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
51%
Improvement Value:$83,000
49%
Total Assessment$167,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,012+4.5%
2024$4,797-3.6%
2023$4,979+0.4%
2022$4,958-0.2%
Property History

Property Sale

Sale

From: DUDAS, JOSEPH & JULIANNA

To: THE DUDAS LIVING TRUST

Sq Ft936DeedBook 2644, Page 341Recorded10/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1930