Skip to content

51 North First Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block14
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
DescriptionA2SB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,026
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
52%
Improvement Value:$77,200
48%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,803+4.5%
2024$4,597-3.6%
2023$4,771+0.4%
2022$4,752-0.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$167,500
Sq Ft1,026DeedBook 3158, Page 1Recorded5/6/2021

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook 2152, Page 328

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 1835, Page 40

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 982, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1900